poniedziałek, 19 maja 2014

Zagrożenie bogactwa gatunkowego Ziemi

Odpowiedzmy sobie na pytanie czemu tak szybko giną gatunki? 
Kto za to odpowiada? Czy jest to nasza wina?


         Według naukowców w dzisiejszych czasach żyje nie więcej niż 10% z istniejących do tej pory gatunków zwierząt. Ciągle jest tak, że pewne gatunki się pojawiają, a inne znikają. Jednak w ostatnich latach poszczególne gatunki wymierają w zastraszającym tempie. Można nawet powiedzieć, że dzisiaj jeden gatunek zwierząt ginie każdego dnia! 
         Przyczyn znikania zwierząt z naszej planety może być wiele. Niektórzy naukowcy dopatrują się tego w rosnącej popularności hamburgerów. Inni zarzucają to zamianom środowiska leśnego w pola, na których hoduje się bydło. Wciąż wpływają na to kłusownicy, którzy polują na zwierzęta nie w imię zdobycia pożywienia, lecz w imię otrzymania korzyści finansowych ze sprzedaży futer czy kości słoniowej. Istnieje wiele przyczyn wpływających na wymieranie gatunków. Naukowcy twierdzą, że połowa obecnych dziś gatunków zginie z powierzchni Ziemi. Będzie to spowodowane przeeksploatowaniem populacji w wyniku polowań i połowów, zatruciem środowiska, handlem egzotycznymi i rzadkimi gatunkami najgorsze będzie jednak dalsze przekształcanie i zatracanie naturalnych siedlisk wskutek ich zniszczenia, zamiany na pola uprawne, drogi, miasta czy fabryki. 


         Wszyscy powinniśmy starać się o to, aby zwierzęta nie wymierały. Powinno to być dla nas ważne, gdyż z każdym ginącym gatunkiem znika możliwość znalezienia nowych substancji, które mogłyby stanowić postęp w medycynie. Można by wtedy nawet ocalić bank genetycznie dzikich form roślin uprawnych. Każda forma życia ma wartości praktyczne dla człowieka i porządku przyrody dlatego powinniśmy dbać o każdą istotę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz