czwartek, 15 maja 2014

Jak populacja ludzka funkcjonuje w swym środowisku

         Kolejny rozdział odpowiada na wiele pytań dotyczących nas samych. Zacznę od tego czym jest populacja. Autorka pisze, że jest to zbiór osobników jakiegoś gatunku, mogących się swobodnie kontaktować i charakteryzujących się swoistymi cechami. Populacja oddziałuje na środowisko i odwrotnie, a określa się to niszą ekologiczną. Ponad to populacja może wchodzić również w związki z innymi. a aby populacja dobrze funkcjonowała, czynniki środowiskowe muszą być dobrze zbilansowane. 
         Tak więc jak populacja oddziałuje na środowisko?  Wspominałam o tym już w poprzednim poście, a mianowicie każde, działanie człowieka ma swoje konsekwencje. Niestety wszystko co robimy sprawia, że ingerujemy w życie środowiska. Jednak relacje z innymi gatunkami mogą mieć charakter symbiozy - oba gatunki czerpią korzyści ze wzajemnych relacji. 
         W Polsce mamy 27 stref o wyjątkowo zdegradowanym środowisku, mimo że jest to tylko 10 % powierzchni kraju. Co ciekawe jedną z tych stref jest okręg Gdański obejmujący Zatokę Gdańską, Zalew Wiślany oraz plaże skażone bakteriologicznie, spowodowane jest to głównie zanieczyszczeniami metalami ciężkimi naniesionymi przez Wisłę. Polska to jednak cały czas najczystszy obszar w Europie, ponad 60% powierzchni kraju posiada czyste powietrze i żyzne gleby. Pytanie co z tym zrobimy.
          Populacja ludzka na szczęście nie wpływa tylko negatywnie na środowisko, działa również na jego rzecz. Tworzymy Parki Narodowe, Krajobrazowe, chronimy wymierające gatunki i wiele innych, wiec wciąż jest nadzieje mimo, że możemy już nie zatrzymać tego wszystkiego co wpływa tak źle na środowisko, ale możemy czynić również dobro.
       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz