piątek, 30 maja 2014

Ekologia i sztuka

Jak doszło do narodzin sztuki ekologicznej?



        Artyści za pomocą swoich dzieł zaczęli zbliżać się do przyrody. Stanowiła ona przeciwwagę do cywilizacji, której w sztuce był już przesyt. Poza tym cywilizacja zniszczyła przyrodę, a artyści chcą ukazywać krainę szczęśliwości. Coraz większa ilość sztuki nawiązującej do przyrody doprowadziła do narodzin sztuki ekologicznej. Stała się ona kolejnym elementem, który kształtuje ekologiczną postawę wśród ludzi. Dzięki temu powstają stowarzyszenia artystyczne współpracujące z organizacjami dbającymi o ochronę środowiska, kierunki studiów łączące sztukę z ekologią. Można także spotkać wytwory sztuki użytkowej zwracające uwagę na świat zwierząt czy roślin. 


Na dzień dzisiejszy nawet surowce wtórne zaczynają służyć sztuce. Uczy ona nas zbierania odpadów, które można później wykorzystać. W domach coraz częściej pojawiają się dekoracje zrobione ze starych, niepotrzebnych przedmiotów. Nie tylko wygląda to jak dzieło sztuki, jednak, służy środowisku, bo nie powiększamy dzięki temu gór śmieci. 


Osobowość ekologiczna

Co by było, gdyby na fali była osobowość ekologiczna?
Gdyby wszyscy zaczęli dbać o środowisko?


         Patron ekologów św. Franciszek z Asyżu doceniał piękno przyrody i do dziś jest przykładem dla wielu osób. Jednak w dzisiejszych czasach potrzebne są inne wzorce - wzorce na czasie. Na takie miano zasługuje np. Sting, który stał się twórcą wielkiego rezerwatu przyrody, zwrócił uwagę swoich wielbicieli na problem wycinki lasów tropikalnych. Bycie "eko" może być również pomysłem na biznes - Wystarczy spojrzeć na Anitę Roddick, założycielkę sieci "The Body Shop", która produkuje kosmetyki i ich opakowania w sposób ekologiczny, zarabiając przy tym fortunę. W jej sklepach nic się nie zmarnuje, plastik jest powtórnie wykorzystywany, kosmetyki bazują na naturalnych składnikach i i nie są testowane na zwierzętach. Jeżeli chodzi o Polskę to również mamy swoją osobowość ekologiczną, a jest nią Longin Frankowski, który prowadzi firmę zajmującą się usuwaniem gór śmieci i która stawia na odzyskiwanie surowców wtórnych. Jego dewiza to " chroniąc środowisko, chronisz też własną kieszeń". Warto brać przykład z takich postaci i zmieniać swoje nawyki.

Ekologia, a świadomość społeczna

 Co ludzie sądzą o stanie środowiska i potrzebie zmian?


         Ludzie są coraz bardziej świadomi zanieczyszczenia środowiska. Zaczynają protestować przed budynkami obiektów jemu grożących, dbają o tereny lokalne, sprzeciwiają się naszpikowanej chemią żywności. Jednak nie wszyscy, niektórzy w dalszym ciągu nie są świadomi tego jaką wyrządzają szkodę naszej Ziemi poprzez swoje postępowanie. Inni natomiast po prostu nie chcą, bo ekologia wiąże się z przymusowymi opłatami np. za segregację śmieci, lub z obniżeniem swojego standardu życia, czyli z rezygnacją jeżdżenia samochodami.


Uważam, że najlepszym rozwiązaniem na wykształcenie u ludzi wrażliwości na przyrodę byłoby wprowadzenie do szkoły edukacji ekologicznej, dostarczałaby ona wiedzy na temat zanieczyszczeń i ich powodów. Trzeba zacząć od najmłodszych, ponieważ ciężko jest zmienić nawyki starszych ludzi. 



wtorek, 20 maja 2014

Wiatraki kontra atom

Jak używać energii, aby nie niszczyć środowiska?


      Przez ostatnie stulecia człowiek nauczył się korzystać z nowych źródeł energii. Poszukiwanie nowych źródeł energii spowodowane jest dużym zapotrzebowaniem na prąd, który zaczyna wyczerpywać się z tych dostępnych aktualnie źródeł. Ponad to zauważono jak dostępna dzisiaj energia szkodzi środowisku, chodzi głównie o elektrownie jądrowe, które wydzielają opady riadioaktywne. 
        W dzisiejszych czasach widać postęp ludzi i ich umiejętne wykorzystywanie energii słonecznej oraz innych źródeł :
- ogrzewanie wody słońcem
- ogrzewanie słoneczne wytwarza wodór, który może służyć jako paliwo
- kolektory słoneczne - które zmieniają energię słoneczną w cieplną
- wiatraki 

Na 2019 planuje się utworzenie pierwszej farmy wiatrowej na Bałtyku. Elektrownie wiatrowe na morzu są dużo bezpieczniejsze od elektrowni atomowych, zaś energia z nich pochodząca jest dużo tańsza.

             Bardzo ważne dla Planety jest jest wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii,  chroni ją to przed zanieczyszczeniami, małymi kroczkami możemy zmieniać rzeczywistość!


Woda - białe bogactwo

Człowiek oraz powierzchnia Ziemie składa się w ok. 70 % z wody - bez wody nie ma życia.


         Wszędzie zużywa się masę wody, w domu w miastach, a jeszcze więcej przy produkcjach. Dlatego istnieje tak duże zapotrzebowanie na nią. Zapotrzebowanie jest tak duże, że nie mamy możliwości jej oszczędzać, wiec trzeba oczyszczać. Na szczęście istnieją procesy samoczyszczenia się wód, jednak taki procesy biologiczne nie likwidują wszystkich skażeń. Wśród tych zanieczyszczeń wód znajdują się metale ciężkie, nawozy syntetyczne, które są bardzo toksyczne dla atmosfery i człowieka. Dlatego to my powinniśmy przestać nawozić pola i używać chemii, która kazi wodę, bo jest ona naszym białym bogactwem, które musimy szanować.
   

poniedziałek, 19 maja 2014

Góry śmieci

W tym rozdziale spotykamy się z niezwykle ważnym pytaniem, a mianowicie - "Co można zyskać, a co można stracić?"


        W książce Kalinowska mówi o recyklingu, którym każdy szanujący Planetę człowiek powinien się zając. Uświadamia, że WSZYSTKO co zużywamy na końcu jest śmieciem, który działa negatywnie na środowisko. Podobno typowy Brytyjczyk produkuje w ciągu roku 10 razy więcej śmieci niż sam waży. Jest to szokujące, ale niestety ludzie nie są tego świadomi i rzadko próbują coś z tym robić, niektórym jest nawet ciężko segregować odpady, jednak staję się to coraz modniejsze.  Niemal wszystkie materiały używane do wytworzenia przedmiotów codziennego użytku mogą być powtórnie wykorzystane, jednak nie wszystkie. Istnieją materiały toksyczne, których nie da  się użyć ponownie, a składowanie ich także jest problematyczne i szkodzi środowisku. 


         Ponad to jeżeli chodzi o wysypiska śmieci to powinny być one zabezpieczone i znajdować się z dala on miast, aby nie zatruwać życia ludzkiego. Z drugiej jednak strony może to powodować zanieczyszczanie przez ludzi rzek i lasów, gdyż mają oni ograniczony dostęp do wysypisk.
        Co robić by śmieci było jak najmniej? Przede wszystkim musimy je segregować! Recykling jest naprawdę ważny i bardzo łatwy do zrealizowania, wystarczy chcieć segregować! 


Podróże i ich konsekwecje

Jak zmniejszyć wpływ transportu na środowisko?


         W dzisiejszym świecie wystąpił ogromny postęp w dziedzinie transportu, wszystkie zmiany wystąpiły w tak zastraszającym tempie, że nie sposób określić wszystkie skutki.
         Obecnie najbardziej popularnym środkiem jest samochód, a jak wiadomo emituje on masę spalin, które zanieczyszczają środowisko i to
 nie tylko powietrza, ale też i gleby, gdyż coraz więcej terenów zielonych zostaje oddanych na autostradę. Organizowane są akcję zachęcające do ograniczenia używania samochodu, zmianę środku transportu na komunikację miejską, samoloty czy coś jeszcze bardziej przyjaznego środowisku, jak np. rower.  Ale żeby zwiększyć wykorzystywanie rowerów należy przygotować specjalne pasy ruchu itp... Miasta coraz bardziej udogadniają warunki, aby ludzie chętniej jeździli rowerami. 
        Wspomniany wcześniej przeze mnie transport  samolotowy również produkuje masę spalin, tyle tylko, że ulatniają się one na większej wysokości i nie odczuwamy ich skutków.
        Wybierając  swój środek transportu powinniśmy pomyśleć o naszej planecie, nie patrzeć tylko na wygodę. 

Rolnictwo, a ekologia

 "Co zrobić, aby zdrowa wieś produkowała zdrową żywność?"

Kiedyś ludzie martwili się o to, aby mieć co włożyć do garnka. Dziś to nie problem, martwią się co jedzą czy jest to zdrowe czy ekologiczne czy naturalnie wyhodowane? I tu powstaje pytanie - gdzie są do tego warunki? Miasta powszechnie uważane są za skażone, jednak wieś również podlega zanieczyszczeniom środowiska, gdyż Polskie rolnictwo również je produkuje.
          
Zanieczyszczenia spowodowane przez rolnictwo:
- sztuczne nawozy 
- azotany
- pestycydy
- wiele innych 
Niestety bardzo ciężko jest się ich pozbyć od razu. Raz użyte zostają w środowisku na wiele wiele lat - czy to w glebie czy w wodzie

Rolnictwo ekologiczne jest kolejnym niebywale ważnym czynnikiem dla naszego środowiska:
- nie powoduje skażeń
- żywność jest wysokiej jakości
- nie tylko żywi, ale i leczy 
Zasadą rolnictwa ekologicznego jest produkować możliwie najwięcej, ale w zgodzie z przyrodą, respektując jej prawa. Wszystkie zasady rolnictwa powinny być stosowane, w mniejszej lub większej skali, we własnych ogródkach czy działkach. 

Zielone bogactwa

Czy nie czas żałować lasów? Jest ich coraz mniej.


         Polska choć tak się może wydawać nie jest zasobna w zielone tereny, średnia lesistość jest znacznie niższa niż w całej Europie.

Co wpływa niekorzystnie na lasy:
- odmładzanie
- wycinanie / przerzedzanie 
- zanieczyszczenia powietrza
- brak pielęgnacji 
- zły skład gatunkowy lasów 
        
Co dają nam lasy:
- drewno
- tlen
-oczyszczają powietrze 
- są schronieniem wielu gatunków zwierząt
- wpływają łagodząco na klimat
- chronią od wiatru 
- sprowadzają odżywcze deszcze 

          Wygląd naszych lasów odbiega od ideału, nie zmieni się to jeżeli nie zaczniemy dbać o nasze środowisko. Lasy mają ogromne znaczenie dla naszego życia i całego środowiska. Są domem roślin i zwierząt, miejscem idealnym na pikniki, zabawy z rodziną jak i samotne spacery poświęcone zadumie.

Klimat - wieczna zagadka

         Na dzień dzisiejszy bardzo dużo mówi się o efekcie cieplarnianym. Spróbuję na podstawie następnego rozdziały Anny Kalinowskiej odpowiedzieć na to pytanie. Jak podaje definicja - jest to zjawisko podwyższenia temperatury planety powodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze. Temperatura powierzchni Ziemi wynosi +15 stopni Celcjusza i jest wynikiem równowagi bilansowej pomiędzy dochodzącym promieniowaniem słonecznym, a uchodzącym promieniowaniem podczerwonym Ziemi i atmosfery. To właśnie atmosfera chroni Ziemię przed nadmiernym wychłodzeniem. Obecnie zaobserwować można ogromny wzrost dwutlenku węgla, który jest nazywany"cieplarnianym" gazu. Na którego wzrost w dużym stopniu ma wpływ sam człowiek poprzez spalanie samochodowego paliwa. Jednak to nie jedyny gaz, a wszystkie one działają jeszcze silniej, niż dwutlenek węgla. Pochłaniają niewidzialne dla oka promieniowanie podczerwone, które odprowadza w przestrzeń kosmiczną nadmiar ciepła ziemskiego.



Skutki ocieplenia klimatu:
- podniesie się poziom wód
- zwiększy się liczba opadów
- niekorzystnie oddziaływanie na rośliny
- zanik Arktyki
- powodzie
- huragany
- susze oraz wiele innych

          Jedynym skutecznym sposobem, o których wspomina autorka na pozbycie się efektu cieplarnianego jest powrót do okresu przedprzemysłowego. Jest to niemożliwe, a na dzień dzisiejszy można jedynie niwelować przyczynę np. oszczędzając energię. Efekt cieplarniany zagraża naszemu środowiskowi. Skutki naszej działalności będą miały poważne konsekwencje za kilka, kilkanaście lat. Musimy być świadomi, że za większość zmian w klimacie odpowiedzialna jest nasza cywilizacja, my sami!

Zagrożenie bogactwa gatunkowego Ziemi

Odpowiedzmy sobie na pytanie czemu tak szybko giną gatunki? 
Kto za to odpowiada? Czy jest to nasza wina?


         Według naukowców w dzisiejszych czasach żyje nie więcej niż 10% z istniejących do tej pory gatunków zwierząt. Ciągle jest tak, że pewne gatunki się pojawiają, a inne znikają. Jednak w ostatnich latach poszczególne gatunki wymierają w zastraszającym tempie. Można nawet powiedzieć, że dzisiaj jeden gatunek zwierząt ginie każdego dnia! 
         Przyczyn znikania zwierząt z naszej planety może być wiele. Niektórzy naukowcy dopatrują się tego w rosnącej popularności hamburgerów. Inni zarzucają to zamianom środowiska leśnego w pola, na których hoduje się bydło. Wciąż wpływają na to kłusownicy, którzy polują na zwierzęta nie w imię zdobycia pożywienia, lecz w imię otrzymania korzyści finansowych ze sprzedaży futer czy kości słoniowej. Istnieje wiele przyczyn wpływających na wymieranie gatunków. Naukowcy twierdzą, że połowa obecnych dziś gatunków zginie z powierzchni Ziemi. Będzie to spowodowane przeeksploatowaniem populacji w wyniku polowań i połowów, zatruciem środowiska, handlem egzotycznymi i rzadkimi gatunkami najgorsze będzie jednak dalsze przekształcanie i zatracanie naturalnych siedlisk wskutek ich zniszczenia, zamiany na pola uprawne, drogi, miasta czy fabryki. 


         Wszyscy powinniśmy starać się o to, aby zwierzęta nie wymierały. Powinno to być dla nas ważne, gdyż z każdym ginącym gatunkiem znika możliwość znalezienia nowych substancji, które mogłyby stanowić postęp w medycynie. Można by wtedy nawet ocalić bank genetycznie dzikich form roślin uprawnych. Każda forma życia ma wartości praktyczne dla człowieka i porządku przyrody dlatego powinniśmy dbać o każdą istotę!

Zwierze nasz brat

"Nie ma zwierząt brzydkich, są tylko zwierzęta niekochane"


         Związek podejścia do zwierząt i ekologii jest ogromny, jest nierozerwalny z ochroną środowiska. Zwierzęta to nasi mniejsi bracia, dlatego tak ważne jest abyśmy je szanowali. Już sam tytuł tego rozdziału sugeruje, że nasz stosunek do zwierząt jest miarą cywilizacji. Szacunek i niesienie pomocy zwierzętom jest niezwykle ważny, gdyż ciągle spotykamy się z ogromnymi okrucieństwami wobec zwierząt. Skąd się to wszystko bierze? Nasze sądy wciąż traktują znęcanie się nad zwierzętami jako czyny o niskiej szkodliwości społecznej i oprawcy spotykają się z małymi, w stosunku do zbrodni, karami. Zwierzęta odczuwają ból tak samo jak i my i zasługują na obronę przeciwko torturom, bo same nie są w stanie postawić się oprawcom. Mimo, że wciąz organizowane są akcje podejmowane, aby takie zwierzęta chronić, często to przynoszą nikłe rezultaty.
         Coraz więcej ludzi zostaje wegetarianami czy weganami, ze względów religijnych, ale i z potrzeby ratowania zwierząt. Dowodem na przyjazny stosunek człowieka do zwierząt było ich udomowienie - kot i pies to najpopularniejsze dzisiaj zwierzaki domowe. 
         W XXI wieku widzimy niestety przepełnione kurze fermy, w których kury żyją obok leżących już zdechłych. Widzimy zwierzęta przewożone w ciasnych furgonetkach, często z połamanymi kończynami. Widzimy także sposób uśmiercania tych zwierząt, któremu daleko jest do jakichkolwiek humanitarnych działań. I to wszystko niestety w imię zaspakajania własnych potrzeb.

Filozofia ekologiczna

         W kolejnym rozdziale poświęconym zmianom w myśleniu, które mogą pomóc Ziemi autorka pokazuje, że ważna jest nie tylko wiedza na temat środowiska, ale także odpowiednie do niego podejście.  Zostaje przedstawiony scjentyzm, który jak się okazuje może prowadzić do negatywnych konsekwencji np. ślepemu zaufaniu do nauki, a przez to nadużywaniu leków. Jest wiele innych pomysłów np.głęboka chęć eksploatowania otaczającej przestrzeni. Obecnie ludzkość negatywnie wpływa na zmiany środowiska, na szczęście zwiększa się świadomość o globalnych rozwiązaniach tego problemu. Pojawił się termin "ekologia głęboka"  - filozofia ekologii - ekozofia . Polega ona na zwiększonej wrażliwości na różnorodność życia i miłości do naturalnego środowiska. Dalej opisana jest kosmologia ekologiczna, która mówi, że świat jawi się jako sanktuarium, dlatego powinno się go traktować z szacunkiem, czcią oraz religijna zadumą. Następnie są przedstawione pozostałe nurty występujące w ekofilozofii. W dalszej częsci opisane są inne nurty w ekofilozofii. Ciekawe jest to, że w takiej nauce jak ekologia powstały różne filozofie.

czwartek, 15 maja 2014

Miasta w natarciu - przegęszczenie populacji

         Następny rozdział książki jest również poświęcony populacji, jednak tym razem chodzi o zajmowaną przestrzeni na Ziemi przez ludzi.  Ludzie coraz bardziej zasiedlają tereny miejskie co jest spowodowane potrzeba lepszych warunków mieszkaniowych, lepszej pracy, łatwiejszych dojazdów. Jednak miasta nie w są stanie pomieścić tyle mieszkańców, doprowadza to do zamieszkiwania terenów podmiejskich. przez to miasta muszą uporać się ze skażeniem powietrza, wód, skutkiem ogrzewania, produkcją ścieków, transportem i wiele innymi rzeczami.




         Ekolodzy nazywają miasta swoistymi ekosystemami zdominowanymi przez konsumentów i z dopływem materii spoza samego miasta. Kiedy w mieście jest za mało terenów zielonych produkujących tlen można to zbilansować przez tlen dopływający z terenów zielonych podmiejskich, a jest ich coraz mniej. Na szczęście w miastach występuje zieleń, która dobrze wpływa na środowisko miejskie. 
         W dzisiejszym świecie są pomysły na ekologiczne miasta które np. powtórnie wykorzystują surowce, czerpanią prąd z energii słońca czy wiatru. 
         Warto się zastanowić, czy to co czynimy żyjąc w środowisku, najczęściej miejskim jest odpowiednie dla naszej Ziemi. Dobrym punktem wyjścia do naszych refleksji może stać się List otwarty do architektów polskich i motto jakim kieruje się Pracownia Architektury Żywej - Pracownia na rzecz Wszystkich Istot : "Nie ma kompromisu w obronie Matki Ziemi". Warto wziąć sobie te słowa do serca i jeszcze raz zastanowić się czy działam ekologicznie, czy moje działania nie przyniosą więcej negatywnych skutków niż korzyści.


Jak populacja ludzka funkcjonuje w swym środowisku

         Kolejny rozdział odpowiada na wiele pytań dotyczących nas samych. Zacznę od tego czym jest populacja. Autorka pisze, że jest to zbiór osobników jakiegoś gatunku, mogących się swobodnie kontaktować i charakteryzujących się swoistymi cechami. Populacja oddziałuje na środowisko i odwrotnie, a określa się to niszą ekologiczną. Ponad to populacja może wchodzić również w związki z innymi. a aby populacja dobrze funkcjonowała, czynniki środowiskowe muszą być dobrze zbilansowane. 
         Tak więc jak populacja oddziałuje na środowisko?  Wspominałam o tym już w poprzednim poście, a mianowicie każde, działanie człowieka ma swoje konsekwencje. Niestety wszystko co robimy sprawia, że ingerujemy w życie środowiska. Jednak relacje z innymi gatunkami mogą mieć charakter symbiozy - oba gatunki czerpią korzyści ze wzajemnych relacji. 
         W Polsce mamy 27 stref o wyjątkowo zdegradowanym środowisku, mimo że jest to tylko 10 % powierzchni kraju. Co ciekawe jedną z tych stref jest okręg Gdański obejmujący Zatokę Gdańską, Zalew Wiślany oraz plaże skażone bakteriologicznie, spowodowane jest to głównie zanieczyszczeniami metalami ciężkimi naniesionymi przez Wisłę. Polska to jednak cały czas najczystszy obszar w Europie, ponad 60% powierzchni kraju posiada czyste powietrze i żyzne gleby. Pytanie co z tym zrobimy.
          Populacja ludzka na szczęście nie wpływa tylko negatywnie na środowisko, działa również na jego rzecz. Tworzymy Parki Narodowe, Krajobrazowe, chronimy wymierające gatunki i wiele innych, wiec wciąż jest nadzieje mimo, że możemy już nie zatrzymać tego wszystkiego co wpływa tak źle na środowisko, ale możemy czynić również dobro.
       

sobota, 10 maja 2014

Ekologia jako dziedzina naukowa, czyli obrona terminu przed nadużywaniem

Rozdział drugi poświęcony jest definicji „Ekologii”, Kalinowska wyjaśnia to pojęcie, ponieważ mylnie jest ono kojarzone z „ochroną środowiska” przez społeczeństwo, które podąża za modą chcąc być bardzo „eko”.
Na początek może krótko powiem o dziejach tejże dziedziny nauki. Nazwa "ekologia" wywodzi się ze starożytnej Grecji, gdzie była tłumaczona jako „nierozerwalny związek człowieka ze środowiskiem”. W średniowieczu ekologicznym wzorem do naśladowania był św. Franciszek z Asyżu, który obecnie jest patronem ekologów. Ekologia jako dziedzina nauki pojawiła się dopiero  pod koniec XIX wieku jako „wiedza o związkach organizmu ze środowiskiem”. Początkowo wpisywała się ona w  biologię czysto opisową, ponieważ mówiła o budowie organizmów i ich wyglądzie, następnie o ich liczebności, występowaniu i rozmieszczeniu. Dopiero około 1920 r. znalazły się pierwsze miejsca pracy dla ekologów - mieli oni znaleźć sposoby na ochronę zasobów naturalnych państw w postaci roślin. Wkrótce zwrócono większą uwagę na rolę ekologów i ich umiejętności. Powierzono im  zapobieganie epidemiom. Wtedy narodziła się nowa gałąź ekologii - ekologia stosowana. W 1974 pojawiła się nowa definicja, ekologię określono jako „naukę o zależnościach decydujących o liczebności i rozmieszczeniu organizmów”. Ekolodzy zrozumieli potrzebę współpraca z innymi dziedzinami nauk przyrodniczych – dzięki nim mogli poszerzać swoje teorie o np. takie jak „ekosystem”. Gdzie istnieją 3 podstawowe poziomy organizacji w badaniach - organizm, populacja i zespół, ponieważ badać należy nie tylko całość, ale i części. Ważna jest zasada łączenia części, ponieważ istotą ekologii jest świadomość jedności świata.


Autorka uświadomiła mi, że do właśnie ekolodzy jako pierwsi zwrócili uwagę na negatywną działalność człowieka wobec przyrody, a wszystko to by polepszyć standard własnego życia. Zrozumiałam, że przez dostosowywanie środowiska do własnych potrzeb, zaczęliśmy zmieniać bieg przyrody i otrzymaliśmy efekt „bumerangu ekologicznego” – korzyści przeobraziły się problemy. Ekolodzy odgrywają wielką rolę w naszym życiu. Wyciągnęli pomocną dłoń do rolnictwa które nie jest w stanie sprostać produkcji żywności dla tylu osób. Badają produktywność ekosystemów, tak, by pomóc rolnikom żywić kolejne ogniwa łańcucha pokarmowego. Ponad to ekolodzy starają  się także nie dopuścić do pustynnienia czy erozji gleb oraz wielu innych rzeczy za które jestem im wdzięczna.
Zatem jeżeli chodzi o znaczenie słowa samej ekologii to jest to dziedzina łącząca różne poziomy organizacji biologicznej – zajmuje się nowymi  badaniami niezbędnymi do rozwiązywania problemów środowiskowych. Dzięki takim nowym rozwiązaniom można wpływać na środowisko bez używania chemikaliów. Aktualnie według Eugene'a Oduma, ekologia jest teraz po prostu całym środowiskiem, w którym żyjemy. Społeczeństwo ma jednak tendencję do określania ekologii jako synonimu skażenia środowiska lub jako prób praktyk zastępujących prawdziwe działań zgodne z przyrodą. Sama jeszcze przed przeczytaniem tego rozdziału tak uważałam. Na szczęście dowiedziałam się, że wszystko co istnieje jest z jakiegoś powodu i nie możemy tego tak po prostu zmieniać bez zagłębiania się w przyszłe skutki dla tego działania.

Zamiast wstępu, czyli jak powstała ta książka i dla kogo

Książka „Ekologia – wybór przyszłości” nie rozpoczyna się standardowym wstępem, dlatego od razu dała mi do myślenia. Rozpoczynający wiersz Ks. Jana Twardowskiego wymusił na mnie rachunek sumienia, zaczęłam zastawić się nad tym co stało się ze światem i z nami, co w naszych czasach wprawia nas w zachwyt, a co przestało mieć dla nas sens. Tekst autorstwa Jeana Dorst’a trafił w sedno sprawy mówiąc mi, że należy zmienić zachowanie ludzi, że musimy poczuć się współodpowiedzialni za losy Ziemi, bo sama walka z zanieczyszczeniami nie wystarczy.
Anna Kalinowska zamiast wstępu informuje nas o czym będzie książka i  do kogo jest skierowana. Mianowicie nie będzie ona refleksją, a odpowiedzią na pytanie co można zrobić i zmienić, aby nasza Ziemia nie była tak zaśmiecana. Odbiorcami książki mają być osoby dorosłe „o przeciętnej wiedzy o świecie, które chciałaby zdobyć aktualne wiadomości o najważniejszych zjawiskach ekologicznych i stanie środowiska i trochę rad, jak żyć bezpiecznie i w zgodzie z  przyrodą”
Książka powstała ze względu na potrzebę apelowania do społeczeństwa jaką wagę ma dbałość o środowisko przez każdą jednostkę, bo sam ruch tropiący niszczycielskie działania na środowisku i zapobiegający im nie wystarczał. Autorka już w pierwszy rozdział wypełnia swoje założenia, gdyż trafiła do mnie i zmotywowała do wprowadzenia kilku zmian w swoim postępowaniu względem Ziemi, czekam na kolejne rozdziały, które mam nadzieję rozjaśnia mi jeszcze więcej na temat ekologii.