Po przeczytaniu artykułu "Ocenianie umiejętności praktycznych uczniów szkoły podstawowej na przykładzie przyrody - zarys problemu" zgadzam się ze stwierdzeniem, że ocenianie praktycznych umiejętności uczniów na lekcjach przyrody nie jest zadaniem trudnym.
Przyroda jako nowy przedmiot miała rozwinąć umiejętności obserwowania i zachęcać do poszukiwania tego co dzieje się w środowisku, jednak założenia okazały się zbyt wygórowane i lekcje przyrody przebiegają głównie tak samo jak wszystkie inne, uczniowie o przyrodzie dowiadują się z podręcznika.
Aby oceniać umiejętności praktyczne uczniów trzeba wiedzieć jak jej dokonać. Do wyboru są dwie drogi - albo ocena pracy ucznia, albo ocena poprawności działań podjętych przez uczniów. Obie są skuteczne i nie są wcale takie pracochłonne. Autorka podała konkretny sposób oceniania praktycznych umiejętności uczniów, poprzez zamieszczone dwóch przykładów. Pierwszy z nich " Szkolna wycieczka" dotyczył sprawdzania w klasie, drugi "Łowcy nagród" w terenie. Do każdego z nich należało się przygotować, zadbać o narzędzia pomiarowe. Uczniowie do obu zadań podeszli w sposób skrupulatny. W każdym oczywiście natrafili na różnego rodzaju trudności, jednak było to dla nich ciekawym doświadczeniem, szczególnie wyprawa w teren.
Warto zapoznać się z tym artykułem, może on nam ułatwić nasze spojrzenie na ocenianie praktycznych umiejętności na lekcjach przyrody i dać kilka ciekawych propozycji prowadzenia takich zajęć, nie dużym kosztem nakładu pracy. Szczególnie, że dzięki zajęciom z doświadczeniami i eksperymentami każdy uczeń lepiej zrozumie temat zajęć i na dłużej zapamięta.
niedziela, 1 czerwca 2014
Żyć ekologicznie
Wystarczą codziennie małe działania ekologiczne!
Każdy z nas powinien zastanowić się, czy swoim działaniem nie szkodzi środowisku. Czy nasze codzienne zachowania służą środowisku? Pomyślmy, że każdy z nas robi dokładnie to samo - wtedy zauważymy, że problem robi się ogromny.
By działać na rzecz środowiska w domu należy zastosować:
- żarówki energooszczędne
- wypełniać lodówkę - zużywa wtedy mniej energii
- pralkę wstawiać dopiero wtedy, gdy jest pełna
- gotować taką ilości wody, jaka jest nam potrzebna
- przykrywać garnki podczas gotowania potraw
- izolację mieszkania, by ciepło z niego nie uciekało
- wziąć prysznic, zamiast nalewać pełną wannę
- do podlewania kwiatów użyć deszczówki
- zbierać makulaturę
- nie używać plastikowych toreb na zakupy, tylko te ekologiczne
- nie kupować napoi w plastikowych opakowaniach
- zamiast samochodu wybrać autobus, abo nawet rower
Sprzyja to nie tylko ochronie środowiska, ale i naszym rachunkom.
Subskrybuj:
Posty (Atom)